- Promocja
whisky irlandzka
Whisky pochodzi najprawdopodobniej z Irlandii i istnieje aż od VII wieku, ale wg podań miała zostać wynaleziona przez św. Patryka. Niegdyś uzyskiwana była dzięki destylacji produktów fermentacji owoców i używana była wyłącznie jako medykament w przypadku kolek, paraliżu, a nawet ospy.
Irlandzka whisky produkowana jest z mieszaniny słodu jęczmiennego i skiełkowanego ziarna jęczmienia. Jak sama jej nazwa mówi, produkowana jest w Irlandii, gdzie dojrzewa przez co najmniej 3 lata i podlega trzykrotnej destylacji. Irish Destillers stanowią głównie marki Jameson, Midleton Very Rare, Paddy, Redbreast czy Powers. Istnieje też wielu mniejszych irlandzkich producentów whisky, takich jak Bushmills, Tullamore Dew czy najstarsza destylarnia na świecie - Kilbeggan.
Pochodzenie whisky
Whisky nazywana była "wodą życia z jęczmienia" i w IX wieku dotarła do Szkocji. Jednak międzynarodowy rozgłos przyniosła jej plaga filoksery winiec, która pustoszyła francuskie plantacje winogron w latach 80. XIX wieku. Spowodowało to spadek produkcji koniaku, a w jego miejsce na rynku międzynarodowym weszła właśnie whisky. Zapotrzebowanie na coraz większą ilość tego trunku spowodowało, że zaczęto produkować whisky kupażowaną, czyli blended.
Jednak nie przez cały czas whisky była tak popularna. Prohibicja w USA w latach 20. XX wieku poważnie zachwiała rynkiem whisky. Zwłaszcza typ irlandzkiego trunku miał problem, ponieważ to on był produkowany był głównie na rynek amerykański. Po zniesieniu prohibicji na rynku amerykańskim zagościły głównie szkockie trunki.
Co ciekawe, w 2012 roku globalne spożycie tego trunku wyniosło aż 860 mln litrów. Rokrocznie notuje się coraz większą sprzedaż whisky na świecie. W Polsce jedynie w 2011 roku wzrosła ona o 30%.
Produkcja whisky
Irlandzka whisky produkowana jest z jęczmienia i jego słodu. Jest to mieszanina skiełkowanych ziaren osuszanych gorącym powietrzem i słodu. Następnym etapem jest zacieranie, w którym mieszankę zalewa się gorącą wodą, następnie dodaje się drożdże i przelewa do warzelniczych kotłów, w których fermentuje około 2-3 dni. Kolejnym krokiem w produkcji whisky jest filtrowanie i destylacja. W przypadku irlandzkiej whisky proces destylacji wykonywany jest trzykrotnie, aby zapewnić jak najwyższą jakość i czystość destylatu. Po rozcieńczeniu z wodą jest podobna jest do wódki, jednak prawdziwego charakteru nadaje jej leżakowanie w dębowych beczkach przez minimum 3 lata. Przez ten czas alkohol wysyca się garbnikami pochodzącymi z drewna, nabierając bursztynowego koloru i ciekawego posmaku oraz aromatu.
Irlandzkie whisky leżakują w beczkach po bourbonie, porto i sherry. W trakcie takiego leżakowania destylat stopniowo się ulatnia i traci przy tym swoją moc. Po uzyskaniu odpowiedniego aromatu i mocy oraz po upływie co najmniej 3 lat irlandzka whisky jest mieszana, a następnie butelkowana. Jej smak buduje beczka, w której leżakowała. Dlatego destylaty dojrzewające w beczkach po bourbonie mają wyczuwalne nuty wanilii, po sherry są słodkie, a po porto można określić je jako intensywne. Dzięki mieszaniu whisky z różnych beczek, gorzelnicy mogą otrzymać rozmaite smaki i style tego trunku.
Proces produkcji whisky wiąże się z bardzo skomplikowanymi technikami i wymaga precyzyjnego doboru odpowiednich surowców. Jest on dość długi i czasochłonny, ale efektem końcowym jest prawdziwa szlachetna uczta dla podniebienia.
Irlandzka whiskey czy whisky?
Butelka irlandzkiej whiskey czy whisky? Często wśród maili od naszych klientów pojawia się sformułowanie whiskey, równie często whisky i to w odniesieniu do różnych typów tego alkoholu. Jak więc można używać tego słowa w tekście? Zasada jest prosta, whiskey jest irlandzka i amerykańska, reszta świata włącznie ze Szkocją i Japonią będzie nazywała swój trunek "whisky". Zapewne zastanawiacie się, czy używanie whisky zamiast whiskey i odwrotnie jest błędem. Otóż nie, jest to kwestia bardzo umowna i nie ma większego znaczenia czy napiszemy "whisky" czy "whiskey". Najważniejsze, by trunek dobrze smakował. Zarówno whiskey z Irlandii, jak i whisky ze Szkocji podbiły serca wielbicieli trunków na całym świecie.
Aktywne filtry:
Connemara Peated Single Malt to propozycja dla wszystkich miłośników nietypowych smaków i poszukujących nowych doznań aromatycznych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako trunek do degustacji bez dodatków, jak i jako składnik klasycznych koktajli, takich jak Irish Coffee.
Owocowa i treściwa whiskey, dojrzewająca w beczkach po bourbonie, finiszowana przez 15 miesięcy w beczkach po piwie Amber Ale. Jej zapach jest pełen nut cytrusowych i karmelu, smak natomiast zdominowany przez owoce i delikatne drewno iglaste, z długotrwałym wykończeniem.
Irlandzka whiskey single malt finiszowana w beczkach po rumie Plantation z Karaibów. Limitowana edycja, bogata w aromat arbuzowo-gruszkowy i soczyste tropikalne owoce, z subtelnie wyczuwalnymi nutami cynamonu i dębu w długim finiszu.
Tullamore DEW 14YO Single Malt to wyjątkowa irlandzka whiskey single malt, dojrzewająca przez 14 lat w beczkach po bourbonie, sherry, porto i maderze. Podczas degustacji gwarantuje niezapomniane doznanie smakowe, które docenią miłośnicy wysokiej jakości whiskey.