brandy

Brandy to rodzaj destylowanego napoju alkoholowego, którego tradycje produkcji mają swoje korzenie w różnych regionach świata. Chociaż słowo "brandy" pochodzi od "brandewijn" - holenderskiego terminu oznaczającego "wino destylowane", to produkcja i historia brandy są związane z wieloma krajami.

Pierwsze próby destylacji winogron miały miejsce w klasztorach w Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie już około IX w. Jednak to w okolicach dzisiejszej południowej Francji i Hiszpanii destylacja winogron rozwinęła się w trunek, który dziś znamy jako brandy.

W Hiszpanii, w regionie Jerez de la Frontera, powstała kategoria brandy nazwana "Brandy de Jerez", której sława szybko się rozprzestrzeniła na innych kontynentach. Wszakże, to Francja zdobyła międzynarodową reputację za produkcję wyjątkowej brandy.

Cognac i Armagnac, dwie najbardziej znane odmiany francuskiej brandy, powstają w regionie Charente-Maritime. Cognac, destylowany z białych winogron, zdobył swoją światową sławę dzięki starannemu procesowi produkcji i długiemu okresowi leżakowania w dębowych beczkach. Z kolei Armagnac, uznawany za starszą odmianę brandy, produkowany jest przez destylację winogron z regionu Gaskonia, w południowo-zachodniej Francji. Armagnac wyróżnia się swoją pełniejszą i bardziej zróżnicowaną paletą smakową.

Nie tylko Francja i Hiszpania, ale również wiele innych krajów na świecie produkuje swoje unikalne odmiany brandy, takie jak brandy z Ameryki, RPA, Włoch czy Grecji. Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy, które wynikają z różnic w lokalnych tradycjach, klimacie, używanych winogronach i technikach produkcji. Dzięki bogatej historii i rozwojowi w różnych krajach, brandy stała się wyrafinowanym trunkiem, cenionym przez koneserów na całym świecie. Jej historia ciągle ewoluuje, a smak i prestiż sprawiają, że pozostaje atrakcyjnym wyborem dla miłośników wysublimowanych alkoholi.

Aktywne filtry:

Brandy Rioni 3YO to perła z Gruzji, emanująca intensywnym aromatem świeżych owoców, miodu i orzechów. Trzyletni destylat charakteryzuje się pełnym smakiem, gdzie nuty owocowe i miodowe harmonijnie współgrają z delikatnymi ziołowymi akcentami. Średnio długi finisz odkrywa subtelne niuanse miodu, orzechów i dębu.

Cena 79,00 zł

Doświadcz niezwykłej brandy Suau 8 Anos Solera Reserva - destylatu starzonego przez 8 lat. Intensywny aromat dojrzałych owoców, wanilii i karmelu prowadzi do pełnego smaku z nutami dębu i miodu. Długi finisz pozostawia uczucie zadowolenia.

Cena 119,00 zł

Armeńska brandy triumfująca Grand Prix w Paryżu. Świeże owoce, nuty pomarańczy i dębu tworzą harmonię aromatyczną. Smak jest pełen intensywności, zdominowany nutami owocowymi, cytryną, karmelem i suszonymi figami. Finisz z delikatnymi gorzkimi migdałami.

Cena 139,00 zł

Odkryj wyjątkową gruzińską brandy Rioni 5YO - pięcioletni trunek z regionu Kachetii. Intensywny aromat dojrzałych owoców, miodu i wanilii wprowadza w bogaty smak z nutami owocowymi i subtelnych przypraw. Długi finisz odkrywa delikatne niuanse miodu, wanilii i dębu. Doskonały wybór dla miłośników brandy.

Cena 89,00 zł