Produkcja cygar Produkcja cygar

Produkcja cygar

Aby cygaro mogło zostać nazwane prawdziwą hawaną, potrzebne jest pięć rodzajów liści tytoniu. The Tripa czyli tzw. wkładka cygara zawiera kombinację trzech rodzajów liści: Ligero, Seco i Volado. Są one zawinięte tworząc tzw. zawijacz, czyli La Capote, nadający odpowiedni kształt i sztywność całej konstrukcji cygara. Ten z kolei jest owinięty owijaczem - tzw. La Capa, który tworzy pokrywę i nadaje cygarom elegancki wygląd.

Liście tytoniu po wyjęciu ze skrzyń (w których leżakowały) zwilżane są wodą. Bez tego zabiegu nie można by było przystąpić do kolejnych etapów produkcji, ponieważ cygara byłyby zbyt kruche. Pierwszy etap to usunięcie centralnej części liścia (łodyżki) i rozdzielenie go na dwie części. W tym momencie następuje też kolejna selekcja, liście dzielone są na grupy odpowiadające swojemu przeznaczeniu: wkładkę, zawijacz i pokrywę.

Przed rozpoczęciem formowania cygara, przystępuje do pracy specjalista od mieszanek tytoniowych. To właśnie dzięki jego wiedzy, doświadczeniu i umiejętnościom, poszczególne marki cygar  mają niepowtarzalny charakter. Dobrana mieszanka tytoniu stanowi jedną z największych tajemnic każdego producenta.

Zwijanie cygara

Do dziś krąży po świecie mit, mówiący o tym, że najlepsze hawany były zwijane na udach kubańskich dziewic. Nic bardziej mylnego! Zwijanie cygara to bardzo precyzyjna, męcząca i trudna do wykonywania, ręczna praca.

W tym momencie należy wspomnieć jeszcze o klasyfikacji cygar ze względu na metody ich produkcji.

Najlepsze cygara klasy premium są w całości wykonywane ręcznie. Kiedyś były one na Kubie oznaczane jako hand hade (hecho a mano). Jednak w wyniku rozpoczęcia masowej produkcji tańszych cygar w USA, w których tylko liść zewnętrzny jest nakładany ręcznie, a środek cygara jest wytwarzany maszynowo, określenie to znacznie się zdezaktualizowało. Kubańscy wytwórcy umieszczają obecnie na swoich wyrobach oznaczenie totalmente a mano, czyli w całości wykonane ręcznie. Inni producenci pozostali przy określeniu hecho a mano. Pamiętajmy o tym dokonując wyboru cygara.

Maszynowo produkowane cygara to tzw. short filler, wykonane z pociętego tytoniu i zawinięte w liść pokrywowy. Ich jakość odpowiada cenie.

Wysokogatunkowe cygara w całości wykonane ręcznie to tzw. long filler. Ich wnętrze zbudowane jest z całych liści tytoniu, ciasno zwiniętych w rulon rękami wprawnego torcedore (tak nazywa się zwijaczy cygar). Jest to wkładka składająca się z unikalnej kompozycji liści Volado, Seco i Ligero. To ona nadaje charakterystyczny smak i aromat cygara, zdolność żarzenia oraz charakter.

Tak przygotowana wkładka jest owijana liściem zwanym zawijaczem, który wzmacnia całą konstrukcję. Liść ten musi się łatwo żarzyć, a jego wielkość powinna pozwolić na całkowite owinięcie wkładki. Z reguły są to liście typu Volado, czasem Seco.

Ostatnim elementem składającym się na budowę cygara jest pokrywa. Pokrywa to specjalnie wyselekcjonowane, elastyczne liści odmian Corojo (z Kuby) oraz Connecticut Shade (z USA). Spotykane są także pokrywy z Ekwadoru i Kamerunu.

Liście te pochodzą z sadzonek roślin uprawianych pod specjalnymi namiotami z lekkich tkanin. Istotne jest aby, słońce nie uszkodziło delikatnej powierzchni liścia. Najmniejszy nawet defekt eliminuje liść i dlatego podlegają one starannej selekcji. Wszak jest to najbardziej widoczna część cygara. Tak więc walory estetyczne pokrywy wraz z nałożonym na cygaro firmowym pierścieniem, stanowią o końcowym wyglądzie cygara.

Ostatnim elementem produkcji jest doklejenie kapturka na główce cygara, który zapobiega rozwinięciu się pokrywy.