Kupowanie cygar
Odnalezienie się w gąszczu marek, formatów czy smaków może sprawiać trudności, dlatego postanowiliśmy przygotować dla Państwa krótki przewodnik, który pozwoli szybko zdecydować się na wybór odpowiedniego cygara.
Na wstępie
Zasady doboru cygar są podobne jak w przypadku win czy whisky. Z pewnością należy zacząć od tych łagodniejszych, mniej wymagających, a następnie stopniowo przechodzić do cygar o pełniejszym smaku, czyli mocniejszych, zdecydowanych i wyrazistych.
Cechy użytkowe
W przypadku cygar będzie to nie tylko wygląd, ale także smak i aromat. Dokonując zakupu kierujemy się czasami opisem marki bądź konkretnego modelu cygara. Możemy zapoznać się z historią producenta lub zdać się na doświadczenie sprzedawcy. Warto też wziąć pod uwagę rekomendacje znajomych. O kondycji cygara decyduje tez jego sposób przechowywania (o czym w dalszej części poradnika) oraz budowa cygara (sprężystość, stopień nawilżenia, jakość pokrywy).
Czas i miejsce
Bardzo ważny jest dobór cygara do sytuacji w jakiej będziemy je palić. Gdy ma to być spacer w słoneczny dzień - lepsze okażą się maszynówki, gdyż ich dobry ciąg i żarzenie powodują, że nie będą gasły przy lekkim powiewie wiatru. Degustacja prawdziwej hawany wskazana jest po wystawnym obiedzie. Wieczorne spotkanie o charakterze biznesowym z pewnością umili wybór cygara w formacie robusto, klasycznej corony czy pokaźnego churchilla. Do niezobowiązującej przerwy kawowej idealnie pasuje format panatela lub petit corona. Szczególnie ważne wydarzenie warto uczcić cygarem wyjątkowym lub pochodzącym z edycji limitowanej.
Pochodzenie tytoniu
Właściwości tytoniu użytego do produkcji cygar różnią się w zależności od tego w jakim kraju był uprawiany. Dzięki temu mamy do czynienia ze zróżnicowanym smakiem, aromatem i wyglądem cygar. Choć powszechnie uważa się, że ojczyzną tytoniu cygarowego jest Kuba, dziś wspaniałe jego gatunki hoduje się na Dominikanie, a cygara z Hondurasu, Nikaragui czy Meksyku są również cenione jak sławne hawany.
I tak cygara z Dominikany można uznać za łagodne i odpowiednie dla początkujących palaczy. Kubańskie puros to oczywiście klasyka, choć nie zawsze jest dobrym wyborem dla nowicjusza. Często taka przygoda może skończyć się zniechęceniem z powodu zbyt dużej mocy cygara lub braku ciągu. Cygara meksykańskie to spotkanie ze smakiem zupełnie odmiennym od kubańskiego, lecz równie ciekawym i wyjątkowym. Nikaragua i Honduras to smaki wyraziste, czasami pikantniejsze. Charakter tych tytoni jest na tyle interesujący, że bardzo często używa się ich jako składnik mieszanki w cygarach z Dominikany i Meksyku.
Format
Na smak cygara wpływa również jego format (hiszp. vitola), czyli kombinacja długości i średnicy cygara. Tu można pokusić się o pewne uproszczenie. Cygara długie są subtelniejsze na początku i odkrywają swój prawdziwy charakter w miarę palenia. Cygara krótkie ujawniają smak w pełni natychmiast po zapaleniu. Podobnie rzecz ma się z kalibrem, czyli średnicą cygara. Więcej substancji smakowozapachowych zawartych jest w cygarach o większym przekroju, a to za sprawą większej różnorodności użytych do jego wytworzenia liści tytoniu.
Przechowywanie
Kupując cygara warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania cygar. Jeśli cygara nie leżą w humidorach, to lepiej zrezygnować z zakupu. Przesuszone cygaro kruszy się, bardzo mocno się nagrzewa i szybko spala. Dym, który wydziela w żadnym razie nie można nazwać aromatycznym. Palenie takiego cygara może zniechęcić do dalszego obcowania z tym rodzajem tytoniu. Bardzo często bywa, że cygara przechowywane są bezpośrednio na półkach czy też w gablotach wystawowych. W obu przypadkach cygara narażone są na utratę wilgoci.
Wskazania higrometru
Jeśli już znajdziemy sklep czy restaurację, gdzie znajduje się humidor należy sprawdzić jaką wartość wskazuje higrometr. Pożądana, idealna wilgotność to 70%. Odnosi się ona do temperatury 20st.C. Idealnie jest gdy, wilgotność wskazuje higrometr elektroniczny.
Warto także zaznaczyć, że humidor w punkcie sprzedaży może by często otwierany i dlatego wilgotność w ciągu dnia może by nieco nisza od zalecanej. Na szczęście wilgotność już po kilku godzinach wraca do właściwego poziomu.
Opakowania
Sposób pakowania to kolejny aspekt wart zainteresowania. Najczęściej cygara oferowane są w cedrowych skrzynkach, w ilościach od 5 do 25 szt. Spotyka się też większe opakowania zbiorcze, po 50 czy 100 szt. Często także cygara opakowane są dodatkowo w celofan.
Cygara są również dostępne w specjalnych tubach – szklanych lub aluminiowych. Tuba chroni cygaro przed wyschnięciem. Cygara w tubach dodatkowo posiadają efektowny wygląd, tak ważny w sytuacji, gdy mają pełnić rolę upominku. Oprócz efektu wizualnego tuby umożliwiają bezpieczne przenoszenie cygar np. w kieszeni marynarki. Wewnątrz tuby znajduje się zazwyczaj aromatyczna owijka cedrowa, która (dzięki właściwościom tego rodzaju drewna) sprzyja wydobywaniu głębszego aromatu. Notabene zapach cedru hiszpańskiego ma w sobie to coś, w czym rzeczywiście można się zakochać, a to jest już pierwszy krok do cygarowej pasji.
Doświadczenie
Jeśli zdecydujemy się na zakup cygara, wziąwszy uprzednio pod uwagę poziom naszego zaawansowania czy też preferencje np. co do cygar o łagodnej lub też pełnej mocy, sytuacji, w której będziemy je kosztować, to skonfrontujmy swój wybór z wiedzą sprzedawcy. Fachowa porada pozwoli ocenić czy nasz wybór jest właściwy i czy oszczędzi nam niepotrzebnego zawodu. Dobierajmy tylko takich sprzedawców, którzy potrafią nam doradzić.
Zakupy w sieci
Zakupu w internecie warto dokonywać, gdy sprzedawca oferuje bezproblemową reklamację i zwrot produktów. Godny uwagi jest także sposób zabezpieczenia cygar na czas transportu. Wbrew pozorom, nie wszyscy sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego jak ważny jest to aspekt. Wraz z możliwością uzyskania fachowej porady i bezpieczeństwem zakupów są to elementy wpływające na profesjonalizm serwisu sklepu internetowego.
Po zakupie
Na koniec pamiętajmy, aby zabezpieczyć cygara przed utratą wilgoci. Wystarczy przechowywać je chociażby w strunowym woreczku z kawałkiem zwilżonego papierowego ręcznika (ważne, aby nie dotykał on cygar).
Zapalmy cygaro!
Przygotowując się do ceremonii palenia, nie zapomnijmy o niezbędnym wyposażeniu każdego Aficionado (obcinacz, zapałki lub zapalniczka gazowa, popielnica). Warto zaopatrzyć się także w humidor, aby zakupione cygara poddawać procesowi starzenia (ang. ageing). Przechowywane we własnym humidorze cygara szlachetnieją, czego dowodem jest niezwykle przyjemny, czekoladowy zapach ujawniający się po jego otwarciu.
Przed zapaleniem, warto dokonać małych oględzin i sprawdzić kondycję w jakiej znajduje się cygaro, przy okazji podziwiając rzemiosło Torcedore, który nadaje ostateczny kształt cygarom. Niemalże obowiązkiem jest skosztowanie aromatu jaki oferuje cygaro jeszcze przed zapaleniem. Oceniamy sprężystość cygara, jakość liścia okrywowego, zastanawiając się gdzie rosły liście tytoniu, które posłużyły do jego konstrukcji. Czy była to słoneczna dolina Vuelta Abajo z kubańskiego regionu Pinar del Rio, czy też może jest to szlachetny Connecticut Shade z USA?
Paląc cygara, delektujmy się nimi. Nie spieszmy się. Cygaro jest produktem wyjątkowym. Nie jest to szybki dymek w postaci papierosa. Cygaro wymaga odrobiny skupienia i spokoju. Jest to niezbędne, aby móc w pełni delektować się wszystkimi jego aromatami i smakami.
W parze z cygarem często jest dobry trunek – szkocka whisky single malt, dobry rocznik naszego ulubionego wina, filiżanka wybornej kawy, a może kufel piwa z lokalnego browaru? Rozważmy także potrzebę zakupu piersiówki oraz etui do cygar.
Niepowtarzalną atmosferę chwili spędzanej z cygarem umili nam także muzyka z płyty lub ulubionego radia.
Słowo na zakończenie
Obowiązkiem prawdziwego Aficionado jest poszerzanie swojej wiedzy o cygarach. Należy wówczas zaopatrzyć się w dobrą literaturę o cygarach.
Jeśli chcemy obdarzyć kogoś niepowtarzalnym upominkiem, warto zdecydować się na zakup cygara. Dla partnerów biznesowych polecamy zakup luksusowego zestawu cygar i akcesoriów.
Pamiętajmy, że odkrywanie nowych cygar i smaków to czysta przyjemność i satysfakcja z poszukiwań. Należy jednak wziąć pod uwagę, że u początkującego Aficionado zdolność rozróżniania smaków rodzi się w miarę doświadczenia. Warto zatem poszukiwać!