Ratowanie cygar
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w rozdziale o przechowywaniu cygar, lodówka i zamrażarka może przydać się do wytępienia szkodników, które zagnieździły się w cygarach.
Podczas procesu przygotowania liści tytoniu, podlegają one dezynfekcji, ale pomimo to, może się zdarzyć, że z jajeczek obecnych na liściach tytoniu wylęgną się szkodniki, które zaczną pożerać zapasy cygar. Sprzyja temu nadmierna wilgotność, a jeszcze bardziej wysoka temperatura (powyżej 25 st. Celsjusza).
Jest na to jeden sposób – szybkie oddzielenie zainfekowanych (ślady w postaci dziurek) cygar od zdrowych i umieszczenie tych zainfekowanych na kilka dni w zamrażarce, zawiniętych szczelnie w plastikowym woreczku. To powinno wymrozić jajeczka, które ewentualnie mogły by tam być. Potem cygara należy umieścić w lodówce, aby miały szansę spokojnie zmienić swoją temperaturę. Gwałtowna zmiana klimatu nie służy cygarom. Przed ich ponownym umieszczeniem w humidorze , nie zapomnijmy starannie oczyścić cygar.
Innym przykrym zdarzeniem, jakie może spotkać nasze cygara, jest pleśń. Jej rozwojowi sprzyja duża wilgoć, wysoka temperatura oraz zatęchłe powietrze. Cygara pokryte pleśnią trzeba natychmiast wyrzucić, czyszcząc przy okazji humidor.
Kolejnym przypadkiem jest przesuszenie cygar. Jeśli jest ono zbyt duże (cygaro prawie się rozpada w palcach) nic już nie da się zrobić. Taki produkt bezpowrotnie traci swoje walory smakowe. Przesuszonych cygar nie należy gwałtownie zwilżać – po prostu umieśćmy je na okres miesiąca w humidorze, utrzymując w nim optymalne warunki (70% wilgotności i 20 st. Celsjusza).