Przechowywanie cygar
Jedynym właściwym miejscem do przechowywania cygar jest humidor. Może być to drewniana skrzynka, szafka lub nawet pomieszczenie (humidor typu walk-in), które zapewnią warunki niezbędne do prawidłowego przechowywania cygar:
– odpowiednią wilgotność – pomiędzy 65-70%
– odpowiednią temperaturę – pomiędzy 16-20 st. Celsjusza
– kontrolowany dopływ świeżego powietrza.
Należy pamiętać, że cygaro to produkt pochodzenia roślinnego i jest niezwykle wrażliwe na wszelkie gwałtowne zmiany otoczenia
Humidor wyposażony w higrometr i nawilżacz zapewni kontrolę nad panującymi wewnątrz warunkami. Higrometry dzielimy na tradycyjne – analogowe i cyfrowe – elektroniczne (najczęściej w połączeniu z termometrem). Tradycyjne są ładniejsze, jednak elektroniczne bardziej praktyczne i chyba dokładniejsze.
Jak każde urządzenie, również higrometr warto skalibrować. Aby to zrobić można użyć małej filiżanki soli kuchennej, którą należy zwilżyć niewielką ilością (łyżeczka) wody demineralizowanej (tylko takiej używamy do nawilżacza) i umieścić razem z higrometrem (tak, aby nie stykała się bezpośrednio z solą) w plastikowym woreczku lub pojemniku na około 7 godzin. Po upływie tego czasu higrometr powinien wskazywać 75% wilgotności. Jeśli tak nie jest, można go wyregulować lub pamiętać o korekcie jego wskazań.
Do nawilżacza używamy głównie wody demineralizowanej. Dostępne są również gotowe roztwory glikolu propylowego z wodą, które zapewniają właściwą wilgotność w humidorze. Roztwór 50% tych dwóch składników chroni cygara przed pleśnią, grzybami i szkodnikami, utrzymując jednocześnie 70% wilgotności. Wodę destylowaną można także wymieszać (w proporcji 25%) ze spirytusem, który także zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Innym wykorzystywanym elementem nawilżającym są kryształki polimerowe, zawarte w nawilżaczu. W naszej ofercie znajdą Państwo nawilżacze piankowe i polimerowe.
Zdecydowanie nie polecamy trzymania cygar w lodówce. Wbrew obiegowym opiniom, powietrze w lodówce jest suche i często zawiera zapachy, które nie wpłyną korzystnie na walory smakowe cygar. Dodatkowo niska temperatura panująca w lodówce nie sprzyja dojrzewaniu cygar. To urządzenie jest przydatne tylko w jednym momencie – gdy trzeba ratować cygara po zaatakowaniu przez szkodniki.
Humidor powinien być regularnie (co dwa tygodnie) wietrzony, aby zapobiec tworzeniu się pleśni i grzybów.
Do produkcji humidorów używa się zazwyczaj drewna cedrowego (cedr hiszpański), którego intensywny aromat podkreśla walory cygar w miarę ich dojrzewania. Ważne, aby nie trzymać razem cygar aromatyzowanych i zwykłych, gdyż można otrzymać wtedy całkiem niezamierzoną mieszankę smaków. Jako ciekawostkę można podać przykłady różnych eksperymentów podnoszących i zmieniających smak cygar.
Oprócz cedru hiszpańskiego, do wyrobu humidorów, stosuje się również cedr kanadyjski (niektórzy twierdzą, że jest bardziej aromatyczny i lepiej radzi sobie z robakami i wilgotnością). Częściej stosuje się go do wyrobu humidorów szafkowych. Można spotkać także humidory wykonane z mahoniu honduraskiego i innych drzew egzotycznych (palisander, padauk, babinga, bocobolo), które posiadają własny, charakterystyczny zapach. Stosowane są także orzech woski (czarny), wiśnia i klon.
Przy zakupie humidora należy zwrócić uwagę na dokładność jego wykonania (tak, aby zapewnić szczelność), użyte zawiasy (mosiężne lub pozłacane) i rozmiar, jaki będzie potrzebny. Podawana przez producenta ilość mieszczących się w środku cygar może być myląca – cygara mają różne formaty i należy o tym pamiętać.
Jak zwykle cena kupowanego humidora odzwierciedla jego jakość. Jednakże każda, wydana na dobry humidor złotówka, zwróci się podczas delektowania się wyjętym z niego cygarem.