Format i kaliber cygar Format i kaliber cygar

Format i kaliber cygar

Format (vitola) to jedna z głównych kategorii podziału cygar, która jest nierozerwalnie związana z ich długością i średnicą. Ta ostatnia określana jest jako kaliber (ang. ring gauge). Podstawową jednostką miary są cale, a kaliber wyrażony jest liczbą 1/64 części cala np. cygara kubańskie w formacie robusto mają długość 4 i 7/8 cala oraz kaliber 50. Robusto spoza Kuby, mają kaliber zbliżony do 50 i długość 5 cali.

Obecnie cygara produkowane są w niezliczonych formatach, a ich oryginalne nazwy coraz częściej są zamieniane marketingowo poprawnymi określeniami. Z tego powodu terminologia formatów jest bardzo rozległa i pełna nieścisłości.

 
Zachęcamy do obejrzenia filmu o historii niezwykle rzadkiego formatu jakim jest culebra, która stanowi de facto trzy cygara skręcone ze sobą. Z okazji wydania przez firmę Habanos, cygara Partagas w tym formacie, James Suckling i David Savona z magazynu Cigar Aficionado przypominają dzieje cygar culebra.

 
Warto zaznaczyć, że kombinacja średnicy i długości ma ogromny wpływ na walory smakowe cygara. Długość pozwala nie tylko na długie delektowanie się cygarem, ale także zapewnia kilkukrotną zmianę smaku w trakcie palenia. Średnica zapewnia chłodniejszy dym oraz delikatny, a zarazem wysublimowany smak.

 
Oprócz opisanego wyżej sposobu podziału cygar wg kalibru i długości, jest jeszcze podział ze względu na kształt. Dotyczy to wszystkich produkowanych cygar bez względu na ich markę. Są to dwa typy cygar: Parejos, czyli cygara prosto ścienne oraz Figurados o bokach profilowanych. Większość cygar należy do pierwszej grupy, aczkolwiek popularność tych drugich powoli zaczyna rosnąć i być może dorówna, popularności z przełomu XIX i XX w.

Jak już wspomnieliśmy na początku, marketingowe zabiegi producentów wprowadziły pewien chaos wśród nazw, rozmiarów, kalibrów i kształtów. Postaramy się poniżej przedstawić najpopularniejsze z nich, aby ułatwić poruszanie się wśród całego towarzystwa.


Cygara formatu Parejo można podzielić na:

Corona – podstawowy format, którego popularność jest niezmienna od lat, jest wyznacznikiem dla innych rozmiarów, długość to 140 – 145 mm i kaliber 42 – 44; doskonałe na każda okazję, czas palenia to około 45 minut; czywiście posiada kapturek i otwartą stopkę.

Churchill – tak jak jego imiennik, jest to mocne, dojrzałe cygaro o wymiarach min. 178 mm i kalibrze 47.

Double corona – rozmiar podwójnej corony, czyli długość 165 mm i kaliber 48, taki rozmiar oferuje wystarczającą ilość miejsca na bogatą mieszankę liści tytoniu dających pełen wachlarz aromatów.

Petit corona – nazwa jednoznacznie wskazuje na jego rozmiar: 127 – 144 mm i kaliber 38 – 44 i na czas palenia to ok. 30 min.

Panatela – smukły kształt (dłuższy i cieńszy niż w przypadku corony) oferuje mniej złożone doznania smakowe, związane jest to z mniejszą różnorodnością liści tytoniu użytych do konstruowania tego formatu.

Lonsdale – typowa mieszanka formatów: grubsze niż panatele i dłuższe od corony, wyróżnia się serie A i B.

Rothschild/Robusto – zażyczył sobie twórca tego formatu: krótkie i mocne w smaku, kaliber 50.


Cygara formatu Figurado dzieli się na:

Perfecto – całkiem popularny kiedyś format o spiczasto zakończonej główce i stopce, z wyraźnym wybrzuszeniem pośrodku.

Torpedo – ostra główka i płasko zakończona stopka, kształtem przypomina prawdziwą torpedę.

Piramida – w odróżnieniu od torpedo, boki nie są równoległe, a rozchodzą się aż do szerokiej stopki.

Diadema – spora długość cygara (czasem ponad 230 mm) oraz kaliber 60 zapewniają długie palenie i wyrafinowane doznania smakowe.

Culebra – słowo to po hiszpańsku oznacza węża, trzy wąskie splecione ze sobą cygara w pełni odpowiadają nazwie, zapala się oddzielnie każde z trzech cygar.

Belicoso – pękate, średniej wielkości cygaro o długości 140 mm i kalibrze 52