Instrukcja obsługi higrometrów

Instrukcja obsługi higrometrów

Higrometr analogowy

Regulacja higrometru analogowego – I sposób

Higrometr analogowy należy owinąć wilgotną szmatką i odłożyć na noc w chodnym miejscu. Następnego dnia rano można przestawić wskazówkę. Aby to zrobić, wystarczy śrubokrętem przekręcić szczelinę w mierniku (na tylnej ścianie higrometru) tak, aby wskazówka znajdowała się na 97%. Higrometr można wtedy z powrotem włoży w obsadkę. Uwaga: niektóre higrometry nie dają się w ten sposób skalibrować, należy wówczas zapamiętać korektę.

Regulacja higrometru analogowego – II sposób

Można użyć do tego celu małej filiżanki soli kuchennej. Sól trzeba zwilżyć niewielką ilością (łyżeczka) wody demineralizowanej (tylko taka nadaje się do nawilżacza) i umieścić razem z higrometrem (tak, aby nie stykał się bezpośrednio z solą) w plastikowym woreczku lub pojemniku na około 7 godzin. Po upływie tego czasu higrometr powinien wskazywać 75% wilgotności. Jeśli tak nie jest, można go wyregulować lub pamiętać o korekcie jego wskazań.

Higrometr elektroniczny

Higrometr Xikar Puro Temp Round Digital 832XI

Higrometr służy do pomiaru temperatury oraz wilgotności względnej.

Zakres pomiaru:

– temperatura: 0 st. C – +50 st. C

– wilgotność względna: 30% – 99%

Dokładność:

– temperatura +/– 1 st. C

– wilgotność względna +/– 2% przy 70%

Baterie: LR44

Sposób użycia:

1. Usunąć (pociągając) wystającą z obudowy taśmę zabezpieczającą.

2. Higrometr jest gotowy do użycia. Ekran LCD pokazuje bieżący pomiar. Odświeżanie pomiaru następuje w odstępach 10-sekundowych.

3. Blaszka z magnesami na tylnej ściance higrometru umożliwia pewne zamocowanie higrometru do ściany humidora. W tym celu, z blaszki należy odkleić pasek zabezpieczający, a następnie stronę z taśmą samoprzylepną przymocować do ściany humidora.

4. Jeśli higrometr wskazuje na wyświetlaczu wartość "--" oznacza to, że mierzone wartości są spoza zakresu pomiaru. Jest to normalne zachowanie higrometru.

Chcesz wydrukować instrukcję? Kliknij tutaj.