Obcinanie cygar Obcinanie cygar

Obcinanie cygar

Po wyjęciu cygara z humidora czas zacząć pierwszą część rytuału związanego z paleniem cygar – ceremonią otwarcia, bo właśnie tak fachowo nazywa się tę czynność.

Znakomita większość cygar ma główkę zabezpieczoną kapturkiem. Chroni on cygaro przed rozwinięciem i umożliwia dokonanie właściwego cięcia. Prawidłowe cięcie powinno zostawić część kapturka, aby mógł on dalej chronić pokrywę cygara przed rozwinięciem.

Cięcie należy wykonać precyzyjnie i zdecydowanie, aby uniknąć postrzępionych i nierównych brzegów. Rozróżniamy następujące otwarcia:

cięcie proste, prostopadłe do długości cygara,

cięcie w kształcie litery „V”, inaczej zwane „cat eye”, od kształtu, jaki pozostawia ostrze na główce cygara,

przebicie główki cygara, pozostawiające w nim otwór,

wycięcie otworu w główce za pomocą narzynarki.

Do wykonania opisanych wyżej czynności służy cała gama narzędzi. Obcinacze w kształcie małej gilotynki (jedno- i dwuostrzowe), dające najbardziej czyste i chirurgiczne cięcie. Są one polecane przez większość fachowców, jako najlepsze narzędzie przeznaczone do otwarcia cygara, przy czym najbardziej popularne są te wyposażone w dwa ostrza, dające najlepszy efekt.

Oprócz gilotynek są również specjalne nożyczki z odpowiednio wygiętymi ostrzami, pozwalającymi objąć całą główkę cygara. Jednak posługiwanie się nimi wymaga pewnej wprawy. Są również obcinacze przeznaczone do wykonania cięcia w kształcie litery ”V”. Dają one dwie powierzchnie ułatwiające palenie, ale znalezienie dobrej wyrzynarki nie jest łatwe. Większość pozostawia postrzępione brzegi, a naostrzenie tego narzędzia jest praktycznie niemożliwe.

Jest jeszcze przebijak (wiertak) do wykonania otworu pośrodku główki cygara. Jednak jego wadą jest to, że liście tytoniu mogą zostać wepchnięte w jedno miejsce powodując utrudnienie w swobodnym przepływie dymu i niezamierzoną koncentrację aromatów tytoniowych w jednym miejscu – poczuć można to na języku.

Bardzo popularnym i lubianym obcinaczem są narzynarki, za pomocą której robi się otwór o średnicy ok. 6 mm w główce cygara. Stosunkowo duży otwór zapewnia odpowiedni ciąg, poza tym pozostawia zaokrąglone krawędzie główki cygara. Narzynarka jest stosunkowo nowym narzędziem i obecnie zdobywa coraz więcej zwolenników. Należy pamiętać, że nie nadaje się ona do cygar typu torpedo lub piramid.

Średnica cięcia musi być dostosowana do średnicy cygara. Nie za mała, bo będzie wtedy utrudniony przepływ dymu, i nie za duża, bo spowoduje to szybsze spalanie cygara i zbyt duże kłęby dymu w ustach palacza.

Jak zwykle najlepszy jest złoty środek. Zachęcamy do poświęcenia tej czynności odrobiny więcej czasu i uwagi, a na pewno zaprocentuje to podczas degustacji wybranego cygara.