zapalanie cygara
O cygarach » zapalanie cygara
Następnym krokiem po otwarciu cygara jest jego zapalenie. Ta zdawałoby się prosta i trywialna czynność wyróżnia prawdziwych Aficionado pośród pozostałych palaczy.
Do zapalenia cygara potrzebne jest bezwonne źródło ognia: gazowa zapalniczka lub specjale długie, cedrowe (najlepiej) zapałki. Nigdy nie używa się zapalniczek benzynowych i płomienia świeczki! Zawarte tam substancje po wciągnięciu do środka cygara spowodują zagłuszenie aromatu cygara i zepsują całą przyjemność palenia.
Instruktaż zapalania cygara przygotowany przez magazyn Cigar Aficionado. zobacz film »
Używając zapałek należy pamiętać o jeszcze jednej czynności – po zapaleniu radzimy odczekać chwilkę, aż wypali się siarka umieszczona na końcu zapałki tak, aby uniknąć przedostania się jej zapachu do cygara.
Przypalając cygaro trzeba stosować jeszcze dwie zasady: nie śpieszyć się i robić to dokładnie. Krzywo przypalone cygaro będzie się spalać nierównomiernie i wtedy będzie mieć nierówny ciąg.
Technika trzech zapałek - Gordon Mott z magazynu Cigar Aficionado, opowiada o tym, jak zapala cygaro za pomocą trzech zapałek. zobacz film »
Podczas zapalania trzymamy cygaro pod kątem ok. 450, nie wkładając go bezpośrednio do płomienia. Powoli je obracamy tak, aby równomiernie rozżarzyć całą końcówkę. Następnie lekko się zaciągamy, trzymając końcówkę cygara w pobliżu płomienia czekając, aż płomień wskoczy na cygaro. Po tym rytuale można zacząć delektować się aromatycznym dymkiem.
Może się czasem zdarzyć, że pozostawione w popielniczce cygaro zgaśnie. Nic strasznego się nie stało – wtedy po prostu trzeba strącić popiół, sprawdzić poprzez delikatne dmuchnięcie w główkę cygara czy nie ma żaru i jeśli nie ma oznak w postaci dymu, że cygaro jeszcze „pracuje”, ponownie rozgrzewamy końcówkę i pociągamy.
Niemal każde cygaro jest wyposażone w pierścień. Jest on elementem identyfikującym markę i podnosi walory estetyczne cygara. Jego obecność wywodzi się z czasów, gdy palenie cygar było popularne wśród gentelmanów noszących białe rękawiczki i chroniło je przed zabrudzeniem. Przed ewentualnym zdjęciem banderoli należy się upewnić, że pokrywa cygara jest dostatecznie rozgrzana, a roślinny klej przytrzymujący ją na miejscu zdąży się rozpuścić. Zbyt wczesna i gwałtowna próba jej usunięcia może spowodować uszkodzenie liścia pokrywy.
Pożegnanie z cygarem
Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Kiedy nadchodzi czas na rozstanie z cygarem po prostu należy zostawić je w popielniczce i pozwolić mu samoistnie zgasnąć.
Niewybaczalnym błędem jest rozgniatanie resztek cygara tak, jak zwykłego papierosa, powstaje wtedy niemały bałagan i chmurka dymu. Takie postepowanie nie mieści się to w etykiecie prawdziwego Aficionado.
Jest wiele teorii na temat właściwego momentu zakończenia palenia. Część osób jest zwolennikami wypalenia cygara do 2/3 jego długości. Pogląd ten opiera się na przekonaniu, że zgodnie z prawidłową budową cygar typu long-filler, liście są w nim ułożone wierzchołkiem na początku (stopce) cygara skupiają w sobie delikatniejsze aromaty, a im dalej, tym liście tytoniu są mocniejsze i bardziej treściwe w smaku. Ten moment wydobywa więc pełnię mocy każdego cygara.
My radzimy eksperymentować bowiem z gustami się nie dyskutuje. Wybór momentu zakończenia palenia pozostawiamy każdemu Aficionado.